Piyasaların gözü o veride! Uzman isim saat vererek açıkladı: ‘Alım fırsatı yaratabilir’

  • Haber7

Borsa ve kripto piyasalara vergi söylentisi piyasalarda sınırlı düşüşlere neden olurken geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları piyasalara olumlu yansıdı. Ancak yükselişin kalıcı olmadığı borsa dün günü yüzde 0,13 düşüşle tamamladı.

Borsa haftanın son işlem gününde ise güne yükselişle 10.322 puandan başladı.

Piyasalarda gün ortasında ise dikkatler ABD’den gelecek tarım dışı istihdam verilerine çevrildi. Veriler öncesinde piyasalarda temkinli fiyatlamalar görüldü.

Altın fiyatlarındaki yükselişin ardından hareketlilik devam ediyor. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün, piyasa beklentileri doğrultusunda yaklaşık 5 yıl sonra ilk faiz indirimine giderek üç temel politika faizini 25 baz puan düşürdü. Merkez bankalarının alacağı faiz indirimi kararına odaklanan altın, Fed’in kararını büyük merakla bekliyor. Altın fiyatları haftanın son işlem gününe yükselişle başladı.

Piyasalarda karışık seyri Haber7’ye değerlendiren Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

 

BORSA İŞLEM VERGİSİ HABERLERİYLE DALGALANDI

Borsa ve kriptoya gelecek olan işlem vergisinin hafta başında belirsizlik yaratarak borsada sınırlı düşüşler yaşandığını söyleyen Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklaması ile belirsizliğin bir tık daha dağıldığını belirtti. Eryılmaz, global piyasalarda da vergi alındığını ancak burada önemli olanın ‘vergi oranı’ olduğunu ifade etti. İddialar üzerinden yapılan haberlerin panik satışı yarattığını belirten Eryılmaz, vergi oranının da kısa sürede açıklanarak netlik kazanması gerektiğini dile getirdi.

Piyasaların vergiye son aylarda daha hassas olduğu için bu uygulamanın doğru olduğunu ancak zamanlamasının borsayı baskıladığını ifade eden Eryılmaz, “Atılan taş kurbağaya değmeli” dedi.

BORSA İSTANBUL’DA HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜ

Borsa İstanbul’un 11 bin puan rekorunun hızlı kırıldığını söyleyen Eryılmaz, borsada dinlenme seviyelerinin görüldüğünü belirtti. Borsa tarafında baskı olmasına rağmen düşmek istemeyen bir Borsa olduğunu belirten Eryılmaz, 10 bin puanın altına sarkmaların olmayacağını ancak bu seviyelerinde alım fırsatı yarattığını dile getirdi.

Sektöre nazaran hisselerin değerlendiğini belirten Filiz Eryılmaz, bankaların önden gittiğini yakın zamanda ulaşımın öne çıktığını belirtti. Yabancı girişin BİST30 içerisinde sınai tarafına yönelebileceği yönünde tahminlerde bulunan Eryılmaz, bankalarda yılın ikinci yarısında dinlenmeler yaşayabileceğini ifade etti.

 

 

ALTININ GÖZÜ KULAĞI O VERİLERDE

Altında bu haftada yükseliş olduğunu belirten Filiz Eryılmaz, altının bugün ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisini beklediğini söyledi. Eryılmaz verilerin beklenti altı gelmesi ile altının ivmeyi yukarı ancak beklenti üstü gelirse altının baskılayacağını ifade etti. Fed’in Çarşamba günü açıklanacak olan faiz kararına değinen Eryılmaz altın için yatırımcıya ‘Fed kararı da beklenmeli’ uyarısında bulundu. Aynı şekilde bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine ilişkin konuşan Eryılmaz, verinin alım fırsatı da yaratabileceğini açıkladı.  

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir