İyi Parti’nin yeni lideri Dervişoğlu’ndan “yeni Anayasa” yorumu: Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz

T24 Haber Merkezi

İyi Parti’nin yeni lideri Müsavat Dervişoğlu, yeni Anayasa ile ilgili parti olarak nasıl bir tavır alacaklarına yönelik açıklamalarda bulundu. “Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz” diyen Dervişoğlu, “Parlamenter sistem amacına matuf bir düzenleme ile gelinirse tartışılır, buluruz” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN – Akşener dönemi bitti, İYİ Parti’de yeni Genel Başkan Müsavat Dervişoğlu oldu: Herkes emin olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Kuruluşundan bu yanda 7 yıldır Meral Akşener‘in Genel Başkan koltuğunda oturduğu İyi Parti’de bir dönem sona erdi. 2 gün önce yapılan kongrede genel başkan seçilen Dervişoğlu, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’a konuştu.

“Cumhurbaşkanı’na yeniden cumhurbaşkanı adayı olmayı getiren düzenleme adımlarına sıcak bakamayız”

Yeni Anayasa ile ilgili soruya yanıt veren Dervişoğlu, şunları söyledi:

“Önümüze ne getireceklerini bilmiyoruz. Her partinin zaten bu konuya çalışmışlığı var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye tanımlanan ve tek adamlığa evrilen bir sistemle yönetilen Türkiye gerçeği var. Mevcut sistemin parlamenter demokrasi ile yer değiştirmesi özeleştirisi ile gelinirse meseleye başka bakarız. Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz. Bu şartlarda Sayın Erdoğan bir daha aday olamıyor. Bir daha yönetme iddiasını serdedebileceği bir Anayasal düzenlemeyi dayatabilir. O zaman ben Sayın Cumhurbaşkanı’nı demokratik bir yarışa davet ediyorum. Parlamenter demokratik sisteme geçmek amacına matuf düzenleme ile gelinirse tartışılır. Ama Sayın Cumhurbaşkanı’na yeniden cumhurbaşkanı adayı olmayı getiren bir düzenlemeyi o metnin içine taşımak adımlarına sıcak bakamayız.”

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – İYİ Parti, kritik virajda: Ülkücü-Atatürkçü kimliği ile bilinen Dervişoğlu’nun yol haritası ne olacak, Aydın neden kaybetti?

TIKLAYIN – Müsavat Dervişoğlu: Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’ndan İYİ Parti Genel Başkanlığı’na

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir