Gazeteci Müyesser Yıldız: KOM, Yüksel Kocaman hakkındaki Ayhan Bora Kaplan iddialarını tek tek araştırdı

Gazeteci Müyesser Yıldız, kendi internet sitesinden yayınladığı “Ve O Meşhur Başsavcı Bora Kaplan Dosyasına Girdi!..” başlıklı yazısında, Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman‘ın Ayhan Bora Kaplan ile ilişkisi hakkındaki iddialar ışığında polisin Kocaman’ı nasıl araştırdığını anlattı.

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan davasında ara karar verildi: 2 tahliye

Yıldız, gizli tanık Serdar Sertçelik‘in Kocaman ve Kaplan hakkındaki ifadesinin ardından soruşturmayı yürüten savcının, 8 Kasım 2023’te KOM’a “ivedi önemli” damgalı bir yazı göndererek, “delil toplama işlemine esas olmak üzere” bu gizli tanığın ifadesinin “titizlikle incelenerek gerekli araştırmanın yapılmasını” istediğini aktardı.

Yıldız’ın aktardığına göre Emniyet, 199 sayfalık bu araştırma tutanağını 24 Nisan’da dava dosyasına eklenmek üzere Mahkeme’ye gönderdi.

Yıldız, söz konusu tutanağın altında, Sertçelik’in ifşaatlarından sonra gözaltına alınan ve itirafçı olup yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakılan KOM Şube Müdürü Kerem Gökay Öner’in imzasının olduğunu kaydetti.

KOM’un ‘M7′ kod Serdar Sertçelik’in ifadesinde geçen Yüksel Kocaman’la ilgili, ‘Gayrı resmi ortağı olduğu şirketi var… Bora Kaplan, evinin tadilatını ve mobilyalarını yaptırdı… BMW aldı.’ iddialarını da tek tek araştırdığını kaydeden Yıldız,  Bora Kaplan’ın talimatıyla 2020’de Kocaman’ın villasına alınacak mobilyaların çizimini yaptığı öne sürülen mimar ile mobilyaları temin eden ve dekorasyonu yaptığı söylenen kişilerin ‘bilgi sahibi olarak’ ifadelerinin alındığını, bu kişilerden ikisi açıkça Yüksel Kocaman’dan ‘Başsavcı’ diye söz edip ödemeyi Bora Kaplan’ın yaptığını anlattı.

Yıldız, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“İfadelerden sonra da “tespit” başlığı altında söz konusu kişilerin verdiği bilgiler özetlendi, tarif edilen villanın Yüksel Kocaman’a ait olduğu vurgulandı. Dahası, villanın uydu görüntüsü dosyaya konularak, ‘Yüksel Kocaman ikamet adresi’ diye yazıldı.

Bora Kaplan’ın Kocaman’a BMW 5.20 M marka araba hediye ettiği iddiasına gelince; bunun için de M7 kod Sertçelik’in ismini verdiği oto galerisinin sahibi M.A.’nın ifadesine başvuruldu. M.A. Yüksel Kocaman’ın BMW 3.20 marka aracını, üstüne 150 bin lira alarak BMW 5.20 ile takas ettiğini, bu işlemleri Kocaman’ın korumalarının gerçekleştirdiğini, 7 ay sonra da bu aracı, üstüne 210 bin lira alarak Land Rover marka araçla takas ettiklerini, Land Rover’in o dönemki fiyatının 1 milyon 200 bin lira olduğunu, işlemleri yine Kocaman’ın korumalarının yaptığını, aradaki farkın Kocaman’ın eşinin banka hesabından kendisinin şirket hesabına aktarıldığını anlattı.

Bir Yargıtay üyesi hakkında nasıl işlem yapılacağı belli, ama KOM, Yüksel Kocaman’ı işte böyle araştırıyor ve bunlar ‘suç örgütü lideri’ olduğu öne sürülen Bora Kaplan dosyasına giriyor!..”

T24’ün Ayhan Bora Kaplan dosyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ayhan Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında ”suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, ”kasten adam öldürme”, ”nitelikli kasten adam öldürme”, ‘kasten yaralama”, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ”nitelikli yağma”, ”eziyet’, ”suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, ”suç üstlenme” ve ”suçluyu kayırma” suçlarından 1’i ağırlaştırılmış 2’şer kez müebbet ve 169 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN | Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni detaylar: Geliri 1 milyon, arabası 40 milyon TL

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan dosyasına İyi Partili isim de girdi

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’ın yakın adamlarından Tansel Aktan tutuklandı

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’a cinayet soruşturması: “Mahfuz Tatar cinayeti” dosyası yeniden açıldı, 13 kişi gözaltında

TIKLAYIN – Meral Akşener’in iddia ettiği otel, Ayhan Bora Kaplan’ın ifadesinden mi çıktı?

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan ve eski polis müdürlerinden şikâyetçi olan kişinin arabası kurşunlandı: “Asayiş müdürüne 30 bin dolar teslim ettim”

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gelişme: Firari Barış Kurt, saklandığı yerde yakalandı

TIKLAYIN-Ayhan Bora Kaplan iddianamesinde yok yok: 61 kişiye “silahlı suç örgütü, öldürme, yaralama, eziyet, yağma, şantaj, rüşvet” suçlaması!

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN – Kaplan davası | Dişleri sökülen Erkan Doğan’ın eski patronu Barış Kurt, AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapmış

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’dan “kara para aklama” savunması: Mal varlığımdaki artışın sebebi enflasyondur

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’a bir dava daha

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’ın savunması: “Emniyette bana Süleyman Soylu’yu sordular, Etçi Umut’un ortağı ben değil, Cumhurbaşkanı Yardımcısıydı”

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik iddialar nedeniyle 3 emniyet görevlisine soruşturma

TIKLAYIN – Ankara Emniyeti’nde açığa alınan polislerin evlerinde arama başlatıldı

 • TOLGA ŞARDAN YAZDI 
 •  
 • Tutuklanan polis müdürü 22 polisle korunuyormuş: Kaplan soruşturmasında el konulan Rolex’ler sahte çıktı!
 •  
 • Ankara Emniyeti’ndeki “gizli tanık skandalı”nda son gelişmeler: Doktor raporundaki şüphe ve kamerasız odada olanlar
 •  
 • Emniyet’te kaset savaşlarının arkasında neler var?

  Ayhan Bora Kaplan, polis muhbiri oldu mu?

 • Ayhan Bora Kaplan’ın adamının silahına ne oldu?

 • Ayhan Bora Kaplan’ın, Kocaman dönemi bilançosu: 1 dava, 7 takipsizlik

 • İşte Ayhan Bora Kaplan hakkındaki “o” takipsizlik kararı ve sonrasında yaşananlar
 • Kaplan’ın tutuklandığı operasyon sonrasında kapalı kapılar ardında yaşananlar: MİT’ten rapor isteyen Cumhurbaşkanı, Kocaman’a randevu vermedi!
 • Ayhan Bora Kaplan’ın, gözaltına alınmadan önce iki görevlinin yardımıyla VIP’yi kullanarak yurt dışına çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı!

 • Süleyman Soylu ile yakınlığıyla bilinen Ayhan Bora Kaplan gözaltına alındı

 • GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI
 •  
 • Ayhan Bora Kaplan ile ilgili açıklama yaptığı gazetecinin haberini bile engelleten Yargıtay üyesi, engelleyen yargı ve güç savaşları

 • Tapelere bakılmamış, fezleke beklenmemiş, isim tespiti bile yapılmamış: Ayhan Bora Kaplan dosyalarını kapatanlar kimler, hesap sorulacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir