Beyt Hanun sakinleri su ve gıdadan yoksun kaldı

AA

Gazze, İsrail’in saldırıları nedeniyle açık hava hapishanesine döndü…

Gazze’de binlerce masum ölürken, susuzluk ve açlık ise her geçen gün artıyor.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada da bu konulara değinildi.

İsrail’in Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırıları ve bu saldırıların bölge sakinlerinin insani şartları üzerindeki yansımaları ele alındı.

İsrail askeri araçlarının, Beyt Hanun’dan sızarak bölgeyi kuşatma altına aldığı ve Cibaliya’yı işgal ettiğine dikkat çekilen açıklamada, Beyt Hanun kentindeki binlerce Filistinliden kendilerine onlarca çağrı geldiği, İsrail güçleri tarafından beş gündür uygulanan kuşatma nedeniyle temel yaşam kaynaklarından yoksun oldukları bilgisinin paylaşıldığı vurgulandı.

Bölgede sağlık merkezi yok

Şu anda Beyt Hanun’da bulunan binlerce Filistinlinin, Cibaliya’ya başlayan saldırılardan bu yana gıda, su gibi yaşamsal ihtiyaçlardan herhangi birine ulaşamadığı belirtildi.

Beyt Hanun sakinlerinin kentin içinde tamamen kuşatma altında olduğu kaydedilen açıklamada, ayrıca Cibaliya kampının doğu tarafındaki yoğun bombardıman nedeniyle bazılarının yaralandığı ve İsrail’in Beyt Hanun Hastanesi’ni hedef alması nedeniyle bölgede sağlık merkezi olmadığı ifade edildi.

Uluslararası toplum ve yardım kurumlarına çağrı

Gazze’deki hükümet, binlerce kadın ve çocuğun aralarında bulunduğu bölge halkının hayati sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu vurguladı.

Hükümet, uluslararası toplum ve yardım kurumlarına da bölge halkını kurtarmak, kuşatmayı sona erdirmek ve İsrail güçlerinin Cibaliya’da işlediği suçları engellemek için harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Refah’taki kara saldırılarını 10 Mayıs’ta genişleten İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyinde de başta Cibaliya bölgesi başka olmak üzere saldırılarını yoğunlaştırdı.

İsrail ordusu, dün Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki saldırılarını genişlettiğini duyurmuş, görgü tanıkları da İsrail askerlerinin kampta “zorla yerinden edilmiş yüzlerce Filistinliyi barınma merkezlerinden Gazze kentinin batısına göçe zorladığını” aktarmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir